Pirmomis lapkričio dienomis į Klaipėdos uostą įplaukęs suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) laivas-saugykla „Independence“ ne tik Lietuvos, bet ir viso Baltijos regiono saugumo ir nepriklausomybės garantas. Lietuva – pagaliau energetiškai savarankiška valstybė, nebepriklausysianti vien tik nuo rusiškų dujų.
lrytas.lt pasidomėjo ar su tokia, oficialiai politikų, ekonomikos ekspertų deklaruojama nuomone sutinka Lietuvos gyventojai. Naujienų portalo užsakymu bendrovė „Rinkos tyrimo centras“ atliko apklausą, kurios metu aiškintasi, ar iš viso respondentai yra ką nors girdėję apie „Independence“, ar sąžiningą, jų nuomone, rinkos kainą už dujas ateityje mokės Lietuva.
Dauguma respondentų (95,2 proc.) apklausos dalyvių yra girdėję apie Suskystintų gamtinių dujų laivo-saugyklos „Independence“ prisišvartavimą Klaipėdoje. Statistiškai reikšmingai skyrėsi vyrų ir moterų atsakymai: apie laivo-saugyklos prisišvartavimą daugiau buvo girdėję vyrai (98,2 proc.) nei moterys (92,4 proc.).
Daugiau nei pusės (56,4 proc.) respondentų nuomone, gamtiniu dujų terminalas „Independence“ Lietuvai tik iš dalies užtikrins energetinę nepriklausomybę. Vyrai (31,7 proc.) labiau nei moterys (19,2 proc.) įsitikinę, kad gamtinių dujų terminalas Lietuvai ją tikrai garantuos.
33,9 proc. respondentų teigė, kad dėl gamtinių dujų terminalo Lietuva ateityje greičiau mokės sąžiningą rinkos kainą. Daugiau vyrų (31,8 proc.) nei moterų (21,4 proc.) teigė, kad dėl gamtinių dujų terminalo Lietuva ateityje už dujas greičiausiai mokės sąžiningą rinkos kainą.
Statistiškai reikšmingai skyrėsi atsakymai tarp skirtingų amžiaus grupių: lyginant su kitomis amžiaus grupėmis, daugiau (35,4 proc.) penkiasdešimtmečių ir vyresnių tiriamųjų teigė, kad Lietuva ateityje už dujas greičiausiai mokės sąžiningą rinkos kainą, mažiausiai (15,9 proc.) taip teigiančių respondentų buvo 40-49 metų. Kita vertus, dauguma (47,2 proc.).40-49 metų respondentų teigė, kad Lietuva ateityje greičiausiai mokės sąžiningą rinkos kainą nei nemokės.
Šių metų pradžioje „Gazprom“ sumažino dujų kainą Lietuvai. 44,5 proc. respondentų nuomone, tokiam „Gazprom“ sprendimui iš dalies įtakos turėjo SGD terminalo įrengimas.
Čia akivaizdžiai išsiskyrė vyrų ir moterų nuomonės. 30,6 proc. vyrų ir tik 18,4 proc. moterų nurodė, kad SGD terminalo įrengimas turėjo lemiamą įtaką tam, kad „Gazprom“ sumažino dujų kainą Lietuvai.
Bendrovė „Rinkos tyrimo centras“ apklausą vykdė per „Bellpartners“ internetinį panelį.
Iš viso apklausoje dalyvavo 504 respondentai.

Plačiau apie tyrimą:
Teodora Kuklytė,
Projektų vadovė
UAB Rinkos tyrimų centras, Sporto g. 11, Vilnius
tel. +37067391512
www.rtcentras.lt
teodora@rtcentras.lt

 

Comments are closed.